Bumblebee dla NVIDIA Optimus

Bumblebee dla NVIDIA Optimus

Wprowadzenie

Nvidia Optimus to prawdopodobnie najlepsze karty graficzne aktualnie obsługiwane przez Linuxa.. Dostarczają świetną akcelerację graficzną i oszczędzanie energii,, gdy którakolwiek jest potrzebna. Obie funkcjonalności dostarcza Bumblebee.

Niektóre komputer może wymagać kilku zmian przed instalacją Bumblebee. Zobacz sekcję Dwa typy BIOS section.

Instalacja Bumblebee jest prostym i oczywistym procesem. Zobacz sekcję Instalacja section.

Tekst mówi głównie o świeżej instalacji Trzmiel. Ale to nie jest tylko instrukcja instalacji. Jest to również narzędzie do naprawy. Pomaga zainstalować nową lub naprawić starą Trzmiel na notebooków NVIDIA Optimus. Jeśli bumblebee jest już zainstalowany ale nie jesteś pewien co do jego stanu, wystarczy zainstalować ponownie Trzmiel. To nie boli system w żaden sposób.

Funkcje oszczędzania energii Bumblebee mogą nie działać w aktualnych wersjach Archa/Antergosa.. Zobacz sekcję Niedziałające wyłączenie section.

Poradnik można użyć także do instalacji Bumblebee w innych dystrybucjach, że używają niemodyfikowanych repozytoriów Arch Linux, takich jak Apricity OS, architekt Linux (przerwane, ale nadal dostępny), Arch Wszędzie, Bluestar Linux, Most Linux, szczęśliwy. I, oczywiście, w rodzimych Arch Linux samo.

To druga,, zaktualizowana wersja tego artykułu. Pierwsza edycja,, niedostępna już na wiki, została odwiedzona 12000+ razy.

Czy mam kartę Optimus?

Na początek. Fragment Projekt Bumblebee Wiki Rozwiązywanie problemów section:

"Tylko laptopy mają tego rodzaju karty nVidia Optimus, więc ten projekt nie będzie miał zastosowanie do komputerów stacjonarnych (na teraz). Karty z 4xxM i nowszych serii Optimus są włączone. The M oznacza "Przenośny". Ale posiadania karty 4xxM nie wystarczy, aby mieć pewność, że masz się laptopa Optimus. Nie może być również zintegrowany kontroler grafiki w procesorze. Aby sprawdzić,, uruchomić to polecenie w terminalu:

lspci -vnn | grep '\''[030[02]\]'

Jeśli wyprowadza dwie linie, to jesteś prawdopodobieństwo posiadania laptopa Optimus. Jeszcze..."

...Ten artykuł nie ma pomocy dla karty.

Na NVIDIA Optimus dwie linie wyjściowe wyglądać:

00:02.0 kompatybilny sterownik VGA [0300]: Corporation Haswell-ULT Zintegrowany kontroler Intel Graphics [8086:0a16] (obrót silnika 09) (prog-if 00 [kontroler VGA])

i

01:00.0 3kontroler D [0302]: NVIDIA Corporation GK107M [GeForce GT 750M] [10z:0FE4] (rev ff) (prog-if ff)

Pierwsza linia zaczyna się od 00:02.0. To odpowiada Intel GPU.

Druga linia zaczyna się od 01:00.0. To odpowiada Nvidia GPU.

Twój Intel i Nvidia markę i model będzie oczywiście różni się od tego przykładu.

Należy wziąć pod uwagę modelu nVidii ponieważ wersja sterownika zainstalować zależeć będzie od niego (patrz rozdział, Mam Legacy lub prąd Hardware?).

Dwa typy BIOS

Dla celów niniejszej instrukcji załóżmy wyróżnić dwa typy BIOS:

 1. BIOS nie kontroluje karty graficznej i nie wspomina o niej
 2. BIOS próbuje kontrolować zintegrowaną i/lub dedykowaną kartę graficzną

 

1Pierwszy typ BIOSu jest najbardziej przyjazy dla Bumblebee. Nie wymaga wchodzenia do BIOS Setup, konfiguracji i zmian czegokolwiek. Uruchom komputer normalnie i , jeśli to możliwe, upewnij się, że pracuje na sterowniku xf86-video-intel. Tak powinno być domyślnie. Nie wymaga niczego więcej.

2nd Typ BIOS jest mniej przyjazne Bumblebee. To wymaga, aby wprowadzić program BIOS Setup Utility i dokonać pewnych korekt w nim. Przed i po instalacji Bumblebee. Wszystkie zmiany BIOS w przewodniku odnoszą się tylko do 2. Typ BIOS. Sprawdź, czy komputer działa na xf86-video-intel.

Krótko mówiąc. Instalacja Trzmiel na:

 1. 1Pierwszy typ BIOSu nie wymaga zmian w BIOS setup
 2. 2Drugi typ BIOS może wymagać pewnych zmian w BIOS setup przed lub po instalacji Bmb

Mam Legacy lub prąd Hardware?

Jeśli sprzęt jest skończona 4 lub 5 lat, trzeba sprawdzić, czy jest obsługiwany przez aktualną wersję sterowników nVidia.

W chwili pisania tego tekstu (26, październik, 2016), aktualna wersja sterownika Nvidia 370.xx i najstarsza GPU obejmuje ona idzie w dół do 400 Seria mobilnych i stacjonarnych. To połączyć zapewnia więcej informacji; kliknij na zakładkę Sprzęt obsługiwany: http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/108586/en-us. Oczywiście, Czas ten jest bardzo wrażliwy i jako artykuł wieku, Ta wersja sterownika i obsługiwany lista sprzętu zmieni.

W 340.xx sterowniki zapewniają wsparcie dla sprzętu starszego dół do Geforce 8800 seria (jest to 2 osób przed GTX 100 seria): http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/77525/en-us (jeszcze raz, wybierz listę obsługiwanego sprzętu, aby sprawdzić, czy urządzenie jest w środku).

W 304.xx sterowniki obsługuje nawet starszym sprzęcie.

Instalacja

Wyłączyć i wyjąć Nouveau

Nouveau sterownik wideo powoduje wiele kłopotów na kartach NVIDIA Optimus. System unbootable, wypadki podczas startu, system, który uruchamia się w nieodpowiadającej czarny ekran z białym tekstem miga kursor w lewym górnym rogu, Cnchi i LiveDE zamarza to tylko niektóre z efektów Nouveau.

Jeśli nie wystąpi którykolwiek z tych problemów, można spokojnie pominąć tę sekcję. Inaczej, czytaj dalej na.

Najlepszym kandydatem jest usunięcie Nouveau całkowicie. To nie jest potrzebne, jeśli planujesz zainstalować Bumblebee z własnościowego sterownika wideo NVIDIA.

Potrzebne są trzy kroki, aby usunąć Nouveau.

1. Wyłącz go podczas startu z LiveMedia, aby móc rozpocząć LiveDE z Cnchi i zakończyć instalację

2. Wyłącz go na pierwszym butem zainstalowanego systemu, aby móc dotrzeć do graficznego DE

3. Fizyczne deinstalacji pakietu ze sterownikiem wideo Nuoveau na pierwszym rozruchu; system użyje Intel GPU przy kolejnych butów, aż instalacja Trzmiel

Kroki w szczegółach.

1. Użyj domyślnego LiveMedia opcję menu startowego. Edytuj linię startową i dodać do niego następujący parametr:

modprobe.blacklist = nouveau

Kontynuuj, aby uruchomić normalnie.

Istnieją inne sposoby, aby wyłączyć Nouveau przy starcie. Ten działa w większości przypadków.

2. Wyłącz Nouveau na pierwszym butem zainstalowanego systemu, dokładnie takie samo, jak w poprzednim kroku.

3. Po osiągnięciu graficzny DE, otwórz terminal i uruchom następujące polecenie, całkowicie usunąć Nouveau:

sudo pacman -Rc xf86-video-nouveau

Zainstaluj Antergos bez sterowników Nvidii

Podczas świeżej instalacji Antergosa, upewnij się, że nie zostanie instalowany własnościowy sterownik Nvidii. Opcja instaluje sterowniki dla pojedynczego GPU, non-hybrydowe karty graficzne, tylko NVIDIA GPU. To nie instaluje sterowniki dla podwójnego GPU, hybrydowych kart graficznych NVIDIA i Intel GPU.

Zostaw w instalatorze przełącznik sterowniki graficzne (Prawnie zastrzeżony) w domyślnej pozycji POZA pozycja. Po prostu tego nie dotykaj.. antergos-dont-install-nvidia Jeśli tego nie zrobisz, to sprawisz, że system się nie uruchomi..

Wyłącz Nvidia Optimus, 2tylko dla drugiego typu BIOS

Posiadacze pierwszego typu BIOSu mogą tę sekcję pominąć.

Po instalacji zrestartuj komputer, i wejść do programu konfiguracyjnego BIOS. Większość kart z technologią optimus działa obok zintegrowanej grafiki Intela. Znajdź ustawienia wyświetlania, i wybierz "Intel Integrated" "Intel Integrated", lub coś podobnego - upewnij się że Optimus i Dyskretna karta nie są włączone. Również, upewnij się, że ustawienie pod tym , "Wykrycie przez OS" ustawienie jest wyłączone. Po zakończeniu tego kroku, możesz zrestartować komputer, i uruchomić nową instalację Antergosa.

Włącz repozytorium [bibliotekami] repo

To repozytorium jest domyślnie włączone w ostatnich wydaniach Antergosa. Jeśli instalujesz atywny Arch Linux , Architekt, Większość, systemów korzystających z niezmodyfikowanego repozytorium Archa,, edytuj plik /etc / pacman.conf i odkomentuj to repozytorium.

Całkowicie zaktualizuj system

jogurt -Syyua

Zainstaluj Bumblebee (Obecne sterowniki sprzętowe)

sudo pacman -S Trzmiel mesa xf86-video-intel nvidia lib32-nvidia-utils lib32-virtualgl nvidia-settings bbswitch

Zainstaluj Bumblebee (340.xx starszych kierowców)

sudo pacman -S Trzmiel mesa xf86-video-intel nvidia-340xx nvidia-340xx-utils lib32-nvidia-340xx-utils lib32-virtualgl bbswitch

Zainstaluj Bumblebee (304.xx starszych kierowców)

sudo pacman -S Trzmiel mesa xf86-video-intel nvidia-304xx nvidia-304xx-utils lib32-nvidia-304xx-utils lib32-virtualgl bbswitch

Dodaj siebie do grupy bumblebee

Każdy użytkownik, który ma wykorzystać Bumblebee musi być dodana do tej grupie. Użytkownik musi być członkiem organów wideo grupa - zazwyczaj jest to domyślnie, ale nie zawsze.

sudo Trzmiel gpasswd -a $ USER
sudo gpasswd -a $ USER wideo

Włącz usługę bumblebeed

Zauważ, że ostateczna re (z demonem) litera w nazwie dla usługi. Etap może być pominięty, jeśli następnym krokiem będzie wykonywany.

sudo systemctl umożliwić bumblebeed.service
 

Zainstaluj łatkę do oszczędzania energii

Tylko gdy potrzeba. Poniżej opisano szczegół tej łatki.

Pakiet znajduje się na:

bumblebee-3.2.1-11-x86_64.pkg.tar.xz

sudo pacman -U /path/to/package/bumblebee-3.2.1-11-x86_64.pkg.tar.xz

Gdy zainstalujesz ten pakiet, pacman pokaże ostrzeżenie o kolejnych aktualizacjach. Można zignorować:

ostrzeżenie: bumblebee: lokalny (3.2.1-11) jest nowsza niż społeczności (3.2.1-10)

Zrestartuj system

sudo shutdown -r now

Włącz Optimus, 2tylko dla drugiego typu BIOS

Posiadacze pierwszego typu BIOSu mogą tę sekcję pominąć.

Uruchom komputer, i ponownie, wprowadzić konfigurację narzędziowy BIOS. Znajdź konfigurację wyświetlacza i zmienić go z "zintegrowana karta graficzna" do "Optimus". Zostawić "Wykryty przez system operacyjny" W "Niepełnosprawny" pozycja.

Niedziałające wyłączenie

Aktualizacja 2016.07: gdzieś w 2016.06 problem został naprawiony. Jeśli zainstalujesz bmb po tej dacie, , jest bardzo prawdopodobne, że problem się nie pojawi. Sprawdź to za pomocą sposobu opisanego poniżej. Nie ma potrzeby instalowania łatki.

Większość czasu uruchomienia karty NVIDIA Optimus Intel GPU. Odbywa się to na oszczędność energii. Nvidia GPU jest używany tylko wtedy, gdy wyraźnie to polecone - przez umieszczenie optirun Komenda przed nazwą programu. Gdy optirun porzuceń należy natychmiast przełączyć Nvidia GPU wyłączyć i włączyć z powrotem do Intel GPU. To nie zdarza się niedawno. Nvidia nie jest wyłączony. System nadal działać na Nvidia.

Nie ma oszczędzania energii, Komputer staje się przegrzany, wentylatory są stale przędzenia przy max prędkości. technicznie rzecz biorąc, problem jest spowodowany faktem, że nvidia_drm, nvidia_modeset i nvidia Moduły te są rozładowywane na optirun zakończenie.

Gdy system działa na Intel GPU, trzy moduły nie są używane i nie są ładowane. Wszystkie są ładowane tylko wtedy, gdy optirun uruchamia. I powinny zostać rozładowane na optirun zakończenie. Co nie zdarzy.

Sprawdź czy system dotyczy także twojego systemu. Po uruchomieniu systemu, otwórz terminal i uruchom po kolei trzy komendy, jeden po drugim:

optirun --status
 Bumblebee status: Gotowy (3.2.1). X nieaktywna. Discrete video card is off.
optirun pwd
 /home/just
optirun --status
 Bumblebee status: Gotowy (3.2.1). X nieaktywna. Discrete video card is off.

Jeśli po ostatnim (trzeci) dowodzić Discrete video card is off, tak jak na powyższym przykładzie, to problem nie dotyczy tego systemu. Możesz pominąć tę sekcję.

Jeśli po ostatnim (trzeci) dowodzić Discrete video card is on, to problem dotyczy tego systemu. Możesz go naprawić, ręcznie albo automatycznie. Poniżej opisano, jak to zrobić.

Ręczne wyłączanie Nvidii

Spróbujmy najpierw, wyłączyć kartę Nvidii ręcznie. Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z problemem opisanym tutaj; trzy moduły muszą być umieszczone dokładnie w takiej samej kolejności jak w przykładzie:

sudo rmmod nvidia_drm nvidia_modeset nvidia
sudo tee <<<OFF / proc / acpi / bbswitch

Pierwsze trzy moduły dowodzenia sił być wyładowane. Drugi przełączy GPU NVIDIA off. Sprawdź status Nvidia ponownie:

optirun --status
 Bumblebee status: Gotowy (3.2.1). X nieaktywna. Discrete video card is off.

Uciekajmy trochę bardziej skomplikowane testy. Będzie przełączyć nVidia a następnie wycofać, w jednym poleceniu:

optirun pwd && sen 1 && sudo rmmod nvidia_drm nvidia_modeset nvidia && sudo tee <<<OFF / proc / acpi / bbswitch

Sposób ten może być stosowany do przełączania Nvidia się ręcznie.

Automatyczne wyłączanie Nvidii

Sposób, aby rozwiązać problem automatycznie zostało omówione w Arch Linux bugtracker tutaj. Ma ona zastosowanie te same dwa polecenia widoczne w poprzednim rozdziale.

Zaletą tej metody jest to, że nie ma potrzeby, aby wprowadzić dowolne polecenie ręcznie w terminalu, z podwyższonymi uprawnieniami. Optirun Okazuje normalnie pracować, jak zwykle, automatycznego przełączania Nvidia ON i OFF, kiedy zaczyna i kończy.

Wadą jest to, że trzeba zainstalować "domowej roboty" pakiet, nieznane regularnych repo Archa.

Plaster do mocowania brakuje oszczędzania energii można znaleźć na stronie:

bumblebee-3.2.1-11-x86_64.pkg.tar.xz

Pobierz plik i zainstaluj za pomocą pacmana, jak każdy inny pakiet:

sudo pacman -U /path/to/package/bumblebee-3.2.1-11-x86_64.pkg.tar.xz

Pakiet nie ma żadnych zależności. Podczas instalacji pojawią się trzy powiadomienia informacyjne. Można je zignorować.

Gdy zainstalujesz ten pakiet, pacman i pacmac pokażą ostrzeżenia o kolejnych aktualizacjach systemu. To może być bezpiecznie zignorowana, a także:

ostrzeżenie: bumblebee: lokalny (3.2.1-11) jest nowsza niż społeczności (3.2.1-10)

Ważne. Po instalacji pakietu, należy zrestartować komputer. Nie wystarczy wylogowanie-logowanie.

Zmiana ustawień NVIDIA Optimus

Możliwa jest zmiana ustawień NVIDIA, uruchamiając nvidia-settings za pomocą procesora graficznego NVIDIA

optirun -b brak nvidia-settings -c :8

Komenda ta to jedyny sposób na uruchomienie nvidia-settings na komputerach obsługujących technologię Optimus. nvidia-x-server-settings Każda próba uruchomienia nvidia-settings z inną składnią nie powiedzie się.

menu, aby uruchomić ustawienia NVIDIA Dostosuj

Po zainstalowaniu Bumblebee i firmowymi sterownikami NVIDIA, pozycja menu służy do uruchomienia nvidia-settings Narzędzie jest tworzony automatycznie. To się nazywa Ustawienia NVIDIA X Server W menu.

Ta pozycja menu jest niewłaściwe dla NVIDIA Optimus.

Menu nie jest skonfigurowany poprawnie zaraz po instalacji. Wykonuje proste nvidia-settings dowództwo.

W przypadku wybrania opcji Ustawienia NVIDIA X Server pozycja menu z treścią domyślną (dowództwo), będzie adviced uruchomić nvidia-xconfig utility, aby rozwiązać problem. Nigdy tego nie rób. Problem nie istnieje. Zobacz Ostrzeżenie by uzyskać więcej informacji.

Jeśli chcesz uruchomić Ustawienia NVIDIA X Server z menu, trzeba zmieniać pozycję menu ręcznie, i zastąpić domyślny nieprawidłową komendę z poprawnym jednego.

Od:

/usr/bin/nvidia-settings

Do:

optirun -b brak nvidia-settings -c :8

Ostrzeżenie

Nardzędzie nvidia-xconfig utility, wraz z Bumblebee. Nigdy nie uruchamiaj go na komputerach z Optimusem. Został on zaprojektowany dla kart NVIDIA i działa poprawnie tylko na pojedynczym GPU NVIDIA. Nie wykryje hybrydowych kart NVIDIA Optimus. To doskonały zabójca Bumblebee. Jeśli go uruchomisz, natychmiast popsujesz konfigurację Bumblebee.

Znane problemy

Geforce GTX960m

Po ponownym uruchomieniu komputer nie może zacząć od nowa. Aby rozwiązać ten problem dodatek acpi_osi ="!Okna 2015" jako parametr jądra. Zobacz problem #764(komentarz) na github.

To make that change permanent in grub add in /etc/default/grub

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT ="acpi_osi=\"!Okna 2015\""

i stworzyć grub config po poleceniem

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

 

Użyte karty

Artykuł został napisany i testowane na trzech kart graficznych NVIDIA Optimus:

 • GeForce GT 555 mln
 • GeForce GT 650M
 • GeForce GT 750M

Nie był testowany na nowszych kartach Optimus, takich jak na przykład GF GTX 970M, Przykładowo. Są raporty o pomyślnej instalacji bumblebee na nowszych Optimusach, ale mogą wystąpić z nimi problemy nie przedstawione tutaj..

Inni autorzy pomóc, aby artykuł lepiej i dodać więcej kart do listy. Wzbogacenie, korekty, know-how są bardzo mile widziane i cenione.

 • NVS 4200m
 • GeForce 820M
 • GeForce GTX 860M
 • GeForce 920M
 • GeForce 940MX
 • GeForce GTX 960M

pozdrowienia

Marzec 2016

(Odwiedzone 41,218 razy, 29 wizyt dzisiaj)

Przypnij na Pinterest

Udostępnij